English version
Prawosławie w świecie
Rosja
Historia
Aktualności
Zdjęcia
Artykuły
Adresy parafii
Linki
Kraje
  Poprzedni / Następny

1  
       Prawosławie w świecie - Rosja - Aktualności   

List patriarchy Aleksego II do papieża Benedykta XVI z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego16.04.2006


   Patriarcha moskiewski i całej Rosji Aleksy II przesłał do papieża Benedykta XVI list z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Chrystus Zmartwychwstał!

Wychwalamy i świętujemy zwycięstwo życia nad śmiercią, a razem ze świętym Janem Złotoustym mówimy: „ Zmartwychwstał Chrystus – i weselą się Aniołowie. Zmartwychwstał Chrystus – i upadły demony. Zmartwychwstał Chrystus – i życie świeci swą pełnią. Zmartwychwstał Chrystus – i nikt martwy nie pozostał w grobie!”.

Pozdrawiam Was z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego życząc, żeby Pan, który „został wskrzeszony z martwych przez chwałę Ojca” (Rz 6, 4), napełnił serca pokojem, miłością i paschalną radością.

Niech chroni i utwierdza Was Zmartwychwstały Pan Jezus Chrystus na długie lata.
Z miłością w Zmartwychwstałym Chrystusie

+ Aleksy
patriarcha moskiewski i całej Rosji


Pascha Chrystusowa 2006 r.
Moskwa

Na zdj.:
papież Benedykt XVI

Na podst.:
http://www.interfax-religion.ru/


Stefan Dmitruk



Powrót


Komentarze:
(2006-04-16 17:17) - K.M.
przecież Pascha jest za tydzień :)
Czyżby Rosja dołączyła do Finlandii i obchodzi Paschę wg nowego stylu? ;-)

(2006-04-16 20:21) - Mateuszwroc
Pascha jest dzisiaj. Proszę pamietać, ze katolicy maja dokłądniejszy kalendarz.

(2006-04-16 20:29) - Maniek
Pascha jest za tydzień. Proszę pamiętać, że prawosławni są bliżej tradycji... Jak widzisz możemy tak do upadłego. Tak więc świętuj sobie jak tam chcesz i nie przeszkadzaj nam w świętowaniu Palmowej Niedzieli!

(2006-04-16 20:41) - Paweł
To co ja dzisiaj świętuję?

(2006-04-16 20:44) - Jarek
Tak, Prawosławie żyje tradycją...

(2006-04-16 20:52) - karol
Pawełku!jesli nie wiesz co dzis za swieto,to wyjrzyj za okno...zobaczysz albo zamkniete sklepy, albo zataczających sie wiosennie wesolkow.pozdrowienia zachodnim !!

(2006-04-16 20:53) - karol
Prawosławie żyje Tradycją Świętą. S prazdnikom Wierbnoho Woskresienija!!!


(2006-04-16 21:05) - Maniek
Paweł: wierzysz i świętujesz według tego co jest przyjęte w Twoim wyznaniu, a my według tego co w naszym... A świętowanie jest przede wszystkim od tego, żeby spędzać je w gronie najbliższych. A taki "Mateuszwroc" na przykład woli mącić, bo widać to jest dla niego ważniejsze niż świętowanie. I nie ma się co dziwić, że to rodzi określone reakcje...

(2006-04-16 21:27) - karol
Nie osądzajmy Mateuszawroc!!!Niech umiera nieuświadomiony !!! :-]]]]

(2006-04-16 21:58) - Paweł
A w co będę wierzył i świętował jak znowu uda mi się pojechać pracować do monasteru w Jabłecznej, Mańku?

(2006-04-16 22:11) - anetka
Maniek calkowicie popieram!!! Prawosławie stąd ma swoją nazwę, że wszystko święci tak kak prawilno i tyle!!! To my mamy najadekwatniejszy kalendarz do Paschy i innych świąt i niech se inni gadają co chcą - ja wiem swoje :P

(2006-04-16 22:15) - czuczu
wiec ktos wspominal o terminie swietowania . Tego przykladem ze Pascha jest z tydzien swiadczy to ze w kazda Wielka Sobote schodzi Swiety ogien w jaskini Grobu Panskiego wiec nie ma o czym dyskutowac. Pozdrawalaju z Wierbnym woskresieniom

(2006-04-16 22:25) - Nikolaj
Pozwolcie mi, zebym sie dolaczyl moja slaba polszczyzna, jako rodowity niemiec i jako chrzescianin prawoslawny: Po pierwsze chodzi o to, ze J.S. Patriarcha Alexij przeslal list do papieza w Rzymie. Taki gest jest jak najbardziej zdodnie z tradycja milosci prawoslawnej w stosunku do nie-prawoslawnych. To nie oznacza zadna identifykacja patriarchy z data Paschy katolickiej. Nasz patriarcha go wyslal dzisiaj, a nie w przyszla niedziele, dlatego ze katolicy dzisiaj obchodza Pasche. Wlaczcie troche rozum! Czy zlozymy n.p. komus zyczenia urodziniowe w dniu wlasnych urodzin, czy w dniu urodzin danej osoby!?
Poza tym chce kierowac wzrok na to, co nieustannie powtarza nasz biskup Hilarión (Alfeev) – a nie tylko on: Zyjemy w okresie, w ktorym chrzescianstwo ogolnie przezywa wielki atak roznych sil negatywnych, sekularizmu i meczestwa. Nie mozemy sobie pozwolic na to, aby sie pokucic coraz bardziej! My prawoslawni mamy swoja tradycje, a katolicy tez maja swoja. Nikt nam zabiera nasze tradycje i nasza wiare, ktora narescie w wolnosci mozemy publicznie praktykowac! Zjednoczenie zostawmy w naszych modlitwach i w rekach naszych hierarchow i teologow. I nie przyszkadzajmy ich wypowiadajac sie na poziomie tak niskim, daleko od wszelkiego duchu chrzescianskiego. Zycze katolikom Wysolych Swiat i obchodze radosnym sercem Wielki Tydzien oraz Pasche prawoslawna!

(2006-04-16 22:28) - karol
Ale powaga czuczu wywiera wpływ na forum!!!
Dzięki za rzeczywiste przedstawienie sprawy. Można się dokładniej przekonać biorąc w łapki ustalenia o dacie świętowania święta Paschy z I Soboru, (gdzie w sumie powstało 20 kanonów, jeśli dobrze pamiętam - więc czytania niewiele)Uwaga: POWSZECHNEGO, jak by ktoś miał wątpliwości ponad miarę się dąsał. Dziwne? Wszystkie jedynie Kościół Prawosławny zdołał wypełnić i zachować a owa skrupulatność stała się niejednokrotnie powodem męczeństwa prowadzącego ku Bogu bezpośrednio. Mimo wszystko, a może właśnie z tego względu: pozdrowienia wszystkim, którzy włączyli lampkę i już się cieszą, gdy prawdziwe Słońce wzejdzie jeszcze za jakiś czas. Czas święty i szczególny.

(2006-04-16 22:35) - Maniek
Paweł: to już chyba pytanie nie do mnie...

(2006-04-16 22:37) - karol
Nikolai! Pozdrovi Vladyke! Prosze o modlitve. Masz jak najzupełniej rację, przeznaczeniem powyższej informacji było ukazanie dobrego smaku wymaganego zawsze od elit stanowiących o ważnych sprawach i cechujących się wysoką kulturą. Pozdrawiam Chrześcijan w Niemczech. A Was, Nikolae, szczególnie serdecznie. Dziękuję za cenną uwagę. ;)

(2006-04-16 22:42) - misio
Jesli Pawełek pojedzie do owego monasteru to pewnie bracia się ucieszą, że znów przyjechał. Łapka Pablo!!

(2006-04-17 00:06) - Aleksander
Nie wiem w jakim celu drodzy forumowicze drążycie ten temat.Jak mi się wydaje wszystko już zostało powiedziane w rozdziale"FORUM"-Wspólna Wielkanoc.Były 43 wypowiedzi.Na portalu "GW" jest dzisiaj obszerny,ilustrowany artukuł pt"Szukamy daty wielkanocy".Pisany jest wybitnie z pozycji i tradycji katolickiej.W publikacji"Prawosławie a globalizacja i Unia europejska"(strasznie głupi tytuł.-dop.mójA.S)-wydawnictwo Bractwa Cyryla i Metodego,jest zamieszczony wykład Władyki Jakuba -" Problem kalendarza w życiu liturgicznym Cerkwi".wydgłoszony 27 października 2003r. w ramach Wszechnicy Prawosławnej. Materiał jest bogato ilustrowany rysunkami,zawiera się na 12 stronach formatu A-5.Zachęcam do przeczytania.Jednym z wymogów I soboru Powszechnego,który był związany z wyliczeniem świętownia Paschy w kalendarzu żydowskim, będącym kalendarzem lunarnym (księżycowym )było to,aby Wielkanoc obchodzić w niedzielę po pierwszej pełni księżyca,po równonocy wiosennej.Mogę tylko powiedzieć,że jeszcze nigdy - a żyję już ponad 60 lat, nie zauważyłem,by w prawosławną Wielkanoc świecił księżyc.Ubiegłej nocy księżyc świecił pełną tarczą.Dzisiejszej nocy księżyca nie widać,za tydziń również nie będzie widać,nawet malutkiego rogalika.

(2006-04-17 08:52) - Łukasz
Czy cud św. ognia jest dogmatem wiary? A co jeśli ktoś jest prawosławny i w niego nie wierzy? Pójdzie do piekła?

(2006-04-17 14:20) - Agafia
Całkowicie zgadzam się z Aleksandrem: na wyrażanie swoich opinii mieliście już czas i miejsce. Pomijając to że rzucacie chamskie teksty na stronie Apostolskiej Cerkwi, mam wrażenie że niektórzy komentujący nieodróżniają opinii od trybu oznajmującego! Mateuszwroc, świętuj sobie Paschę kiedy chcesz i jak chcesz ale nie rzucaj tutaj nieuzasadnionych oszczerstw. Honoru chrześcijanina się broni nieco inaczej...

(2006-04-17 14:25) - Mariusz
Łukaszu - nie widziałem cudu świętego ognia, ale chyba odbierasz go w niewłaściwych kategoriach..."Wiara jest dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy" (Hebr 11,1) Świadkowie mówią, że ogień schodzi - można to zobaczyć na filmach, zdjęciach, samemu pojechać i doświadczyć. To rzeczywistość, która ma miejsce. Tak jak np. odległe trzęsienie ziemi. Nie musisz widzieć, ale oglądając sprawozdanie dowiadujesz się. Niezależnie od naszej z Tobą wiary ogień schodzi. Do nas należą już tylko wnioski. Pozdrawiam, ks. M.

(2006-04-17 14:52) - Gerd
Agafio, Mateuszwroc napisał jeden post i nie był w żadnym wypadku obelżywy. Chyba, że zostało coś wykasowane. Napisał to co czuje i myśli, tak samo jak pozostali.

(2006-04-17 15:07) - Paweł
Mariuszu, czy rzeczywiście moje pytanie nie było skierowane do Mańka? (w kontekście jego wcześniejszej wypowiedzi oczywiście)

(2006-04-17 15:37) - Agafia
Gerd, mógł to w każdym razie jak na taką stronę napisać to nieco delikatniej. Zabrakło tu zdań "wierzę że...", "a po za tym podobno..." jego jak to nazwałes uczucia i myśli sąpodobne raczej do informacji encyklopedycznej. Takie jest moje zdanie, twoje może się różnić, ale w każdym razie będą to opinie a Mateuszwroc postawił sprawę jasno i bez argumentów.


(2006-04-17 15:51) - Roman
Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i z przerażeniem obserwuję nieprzerwaną tendencję do wypowiadania się "każdego na każdy temat".Drodzy przyjaciele!Nie wypowiadajcie się w kwestiach dla was niezrozumiałych i wsprawach o których nie macie pojęcia!Jest tyle ciekawych puplikacji na temat terminu obchodów PASCHY.Proszę się z nimi zapoznać,a potem wypowiadać się!To co tu przeczytałem przypomina dyskusje na bazarze o przysłowiową czapkę gruszek...
Pozdrawiam.

(2006-04-17 15:57) - Roman
Przy okazji:
Patriarcha Wszechrusi mógłby przy okazji życzeń dla papieża B16,przesłać jakąś ciekawą rozprawę teologiczną czasów pierwszochrześcijańskich na temat obchdów Święta Paschy...
Kto wie...za życia nikogo nie należy przekreślać...


(2006-04-17 15:59) - nikolaj
Ale teraz tez sie wypowiadales...

(2006-04-17 16:19) - karol
Pozdrowienia serdeczne Władyce Patriarsze Aleksemu II !!
Darzyć należy powagą również ks.Aleksandra S., który niezłomnie broni dobrego smaku i ma wspaniałe intencje. Wszystkich jeszcze raz pozdrawiam ba rdzo serdecznie.

(2006-04-17 16:48) - Gerd
Agafio, karol także delikatny nie był.

(2006-04-17 16:55) - Roman
Czy przy takich artykułach publikowanie fotografii papieża B16 jest konieczne...?


(2006-04-17 16:58) - Agafia
Gerd, też prawda... Z resztą nikt tu nie jest delikatny zbytnio...

(2006-04-17 17:17) - Łukasz
Księże Mariuszu!
Ja rozumiem o co chodzi, ale moje pytanie było inne, tzn. czy jak ktoś prawosławny nie wierzy w ten cud, że to jest oszustwo (choć ja tego nie sugeruję!), to co z nim?

(2006-04-17 17:54) - Nikolaj
Agafio, jak moglbym bardziej delikatnie sie wyrazac, niz w moim wczorajszym artyule. Oto powazne pytanie!

(2006-04-17 18:10) - Łukasz
Pytanie do Romana: co ci przeszkad zdjęcie papieża? Czy to podkopuje Twoją wiarę? A może tak Cię drażni, że miłość chrześcijańska nie pozwala Ci na niego patrzeć?

(2006-04-17 19:21) - Agafia
Nikolaj, właściwie co do delikatności wypowiedzi pozostałych (w tym twojej) nie mam zarzutów. Nie podobało mi się w jaki sposób, pełen pychy swoje jak to nazwał Gerd "myśli i uczucia" przekazał nam Mateuszwroc. Mam jedynie wątpliwości co do miejsca powstałego miniforum.

(2006-04-17 20:24) - Mariusz
Łukaszu - co ja na to poradzę?:) Sądzę, że większy problem ktoś taki miałby np. z uwierzeniem w Chrzest lub inny sakrament - zmiany/cudu tego nie zważysz ani nie zmierzysz...Jeśli ktoś nie chce przyjąć, że ogień schodzi (lub słońce wstaje)- jeszcze raz powtórzę, że to jego decyzja. Nie sądzę, by rodziło to jakieś konsekwencje dyscyplinarne. O to Ci chodziło? Pozdrawiam, ks. M.

(2006-04-17 20:49) - BO
do karol: jakiego ks. Aleksandra S. masz na mysli ?

(2006-04-17 20:59) - Roman
Do Łukasza:
A czy ja powiedziałem,że przeszkadza ???
Osobiście wolałbym zdjęcie patriarchy na pierwszym planie a ewentualnie papieża B16 w kąciku ...a nie odwrotnie.
A co do mojej wiary,to na chwilę obecną nie jest w stanie jej zachwiać nawet cały poczet rzymskich papieży...
Z wyznaniem rzymsko-katolickim "pożegnałem się" 18 lat temu i w tej chwili jestem bardziej prawosławny niż może Ci sie wydawać.
Pozdrawiam.
Roman Zubrycki.
ps.
z anonimami nie dyskutuję z zasady,ale tu robię wyjątek...

(2006-04-17 22:10) - karol
Do (być może)urażonego BO:
tak wywnioskowałem z powyższych wpisów i innych na innych stronach, e-mail był taki sam, dla mnie to tu nieważne. Jeśli uraziłem w sposób naprawdę rażący i ogromnie dotknąłem uczuć, ze szczerego serca składam przeprosiny.
Do: Roman
Gorące pozdrowienia.
Czy p. Zubrycki z okolic Puszczy Białowieskiej, ok. 18 km od Hajnówki??
Jeśli nie, to też pozdrawiam i życzę wszelkich dóbr.

(2006-04-17 22:29) - BO
do karol: nie jestem urazony, pytalem z ciekawosci

(2006-04-18 01:56) - Aleksander
Oczom nie wierzę. Wchodzę na stronę serwisu a tu 40 komentarzy na temat listu patriarchy do papieża Benedykta XVI. A wszystko z powodu tego, iż autor notki Stefan Dmitruk chciał dobrze a przedobrzył. Stefan chciał krótkim komunikatem wyeksponować samą kwintensencję widomości podanej przez Interfaks. Lecz dokonując „skrótu”, wypaczył częściowo sens wiadomości. Przy tym wkleił zdjecie papieża, co wzburzyło niektórych forumowiczów. Sięgnąłem zatem do źródła-agencji Interfaks. Podaję więc widomość w oryginale po rosyjsku i tłumaczeniu. Może to wyzwoli lepsze skojarzenia i wyciszy niepotrzebne emocje. Już w tytule mówi się „paschalnyje pozdrawlenija”, a nie „paschalnoje pozdrawlenije”

16 апреля 2006 года, 11:20
Алексий II направил пасхальные поздравления папе Римскому и главам других инославных Церквей
Aleksy II przesłał paschalne życzenia papieżowi rzymskiemu i głowom innych inowierczych Kościołów
Москва. 15 апреля. ИНТЕРФАКС - Патриарх Московский и всея Руси Алексий II направил папе Римскому Бенедикту XVI и главам других Церквей, отмечающих Пасху в ближайшее воскресенье, поздравление с этим главным из христианских праздников.
Moskwa.15 kwietnia. Interfaks-Patriarcha Moskiewski i całej Rosji Aleksy II przesłał papieżowi rzymskiemu Benedyktowi XVI i głowom innych Kościołów, obchodzących Paschę w najbliższą niedzielę, życzenia z okazji tego największego chrześcijańskiego święta.
В своем послании, текст которого был передан в "Интерфакс", предстоятель Русской православной церкви обратился к ним с традиционным пасхальным приветствием: "Христос Воскресе!"
W swoim liście, tekst którego został przekazany do „Interfaksu”, Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej zwrócił się do adresatów z tradycyjnym paschalnym pozdrowieniem „Christos Woskresie!”

"Поздравляя Вас с праздником Воскресения Христова, желаю Вам, чтобы Господь, который "воскрес из мертвых славою Отца", наполнил Ваше сердце миром, любовью и пасхальной радостью", - говорится в послании Алексия II.
„Pozdrawiam Was z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego życząc, żeby Pan, który „został wskrzeszony z martwych przez chwałę Ojca” (Rz 6, 4), napełnił serca pokojem, miłością i paschalną radością”, mówi list Aleksego.

Патриарх пожелал понтифику и главам других инославных Церквей помощи Воскресшего Господа "на многая лета".
Patriarcha życzył papieżowi i innym głowom Kościołów pomocy zmartwychwstałego Chrystusa „na długie lata”.

Среди адресатов Алексия II - глава Англиканской церкви Англии архиепископ Кентерберийский Роуэн Уильямс, глава Евангелической церкви в Германии архиепископ Вольфганг Хубер, глава Евангелическо-лютеранской церкви Финляндии Юкка Паарма, генсек Всемирного совета церквей Самюэль Кобиа, генсек Конференции европейских церквей Колин Уильямс и другие.
Adresatami listu Aleksego II są ;głowa kościoła anglikańskiego w Anglii arcybiskup Canterbury Rowen Williams, głowa Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, arcybiskup Wolfgang Huber, głowa fińskiego Koscioła Ewangelicko-luterańskiego Jukka Paarma, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Samuel Kobia, sekretarz generalny Konferencji Kościołów Europejskich Colin Williams. i inni.

Полный текст послания патриарха Алексия см. в рубрике "Документы".
Pełny tekst listu patriarchy Aleksego w rubryce „Dokumenty”
Stefan Dmitruk , opublikował właśnie tylko tekst samego listu- co było od początku jakieś mało wiarygodne, gdyż Aleksy II zwracał się do Benedykta XVI w liczbie mnogiej. A patriarcha zwraca się w tym liście również do innych stad forma Was. Oczywiście w informacji Interfaksu nie ma zdjęcia papieża Benedykta.

16 апреля 2006 года, 11:09
Поздравления патриарха Московского и всея Руси Алексия II главам инославных Церквей с праздником Пасхи
Христос Воскресе!

Ликуя и празднуя победу жизни над смертью, мы восклицаем ныне вместе со святителем Иоанном Златоустом: "Воскрес Христос – и ад низложился, воскрес Христос – и пали бесы, воскрес Христос – и радуются ангелы, воскрес Христос – и водворяется жизнь, воскрес Христос – и мертвого ни одного нет во гробе!".

Поздравляя Вас с праздником Воскресения Христова, желаю Вам, чтобы Господь, который "воскрес из мертвых славою Отца" (Рим. 6. 4), наполнил Ваше сердце миром, любовью и пасхальной радостью.

Да сохранит и укрепит Вас Воскресший Господь Иисус Христос на многая лета.

С любовью о Христе Воскресшем


+АЛЕКСИЙ,
Патриарх Московский и всея Руси

Пасха Христова
2006 год

Patriarcha moskiewski i całej Rosji Aleksy II przesłał do papieża Benedykta XVI list z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Chrystus Zmartwychwstał!

Wychwalamy i świętujemy zwycięstwo życia nad śmiercią, a razem ze świętym Janem Złotoustym mówimy: „ Zmartwychwstał Chrystus – i weselą się Aniołowie. Zmartwychwstał Chrystus – i upadły demony. Zmartwychwstał Chrystus – i życie świeci swą pełnią. Zmartwychwstał Chrystus – i nikt martwy nie pozostał w grobie!”.

Pozdrawiam Was z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego życząc, żeby Pan, który „został wskrzeszony z martwych przez chwałę Ojca” (Rz 6, 4), napełnił serca pokojem, miłością i paschalną radością.

Niech chroni i utwierdza Was Zmartwychwstały Pan Jezus Chrystus na długie lata.
Z miłością w Zmartwychwstałym Chrystusie

+ Aleksy
patriarcha moskiewski i całej Rosji

Pascha Chrystusowa 2006 r.
Moskwa

Na zdj.:
papież Benedykt XVI

Na podst.:
http://www.interfax-religion.ru/


(2006-04-18 10:29) - Roman
Do: Roman
Gorące pozdrowienia.
Czy p. Zubrycki z okolic Puszczy Białowieskiej, ok. 18 km od Hajnówki??

Mieszkam w Białymstoku,należę do parafii Św Ducha (Antoniuk),również serdecznie pozdrawiam.

(2006-04-19 13:14) - markus
Rusek z niemcem to sie potrafia dogadać.Z Polskim papieżem bylo mu ciezko,ciekawe dlaczego?

(2006-04-19 13:20) - Nikolaj
Narodowosc tu nie ma zadnego znaczenia!

(2006-04-19 13:27) - markus
Ma,rosyjskie uprzedzenia do polaków mają długą historię.O ich aktualnosci swiadczy chociazby postawa ruskich wobec mordu w katyniu.A przeciez rosyjska cerkiew trzyma z z tamtejsza władzą nie od dzisiaj!

(2006-04-19 16:29) - Nikolaj
Ja bedac niemcem wiem, ze rozmowa w kategoriach "rusek", "polak", itd. do nikad nie prowadzi. W niemczech tak sie rozmawialo 60 temu - i wiadomo co sie stalo. Przestancie. Tu chodzi o chrzescianstwie, daleko od dyskusji o narodowosciach. J.S. Alexij II napisal jako zwierzchnik cerkwi lokalnej do biskopow innych wyznan z okazji ich Paschy. Czego chcemy wiecej!?